Kasza – źródło węglowodanów i białka dla biegaczy

Kasza jaglana zawiera mało skrobi oraz dużo łatwo przyswajalnego białka. Cechuje się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

Kasza jaglana nie uczula, ponieważ nie zawiera glutenu i jest lekkostrawna. Doskonale nadaje się dla osób chorujących na celiakię stosujących dietę bezglutenową, a także cierpiących na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar.

Jagły dostarczają również dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Składniki

Porcja dla 3 osób

  • kasza jaglana 2 opakowania
  • polędwica z indyka 400g / opcja dla wegetarian ser feta 200g
  • groszek mrożony 400g
  • szczypiorek pęczek
  • pomidory koktajlowe 10 szt
  • rzodkiew 4 szt
  • kiełki buraka
  • jogurt naturalny
  • masło

Przygotowanie

Gotujemy kaszę ok 15min, groszek w oddzielnym naczyniu gotujemy przez 5min pod przykryciem – skraca to czas przetwarzania i zmniejsza straty witamin. Aby sprawdzić, czy ziarna groszku są już ugotowane wybieramy parę ziarnek i próbujemy. Po ugotowaniu groszek odcedzamy i spłukujemy zimną wodą. W międzyczasie przygotowujemy polędwiczki indycze pokrojone w kostkę z dodatkiem czosnku granulowanego oraz siekamy szczypiorek, pomidory i rzodkiew. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem masła podsmażamy pokrojone pomidorki ze szczypiorkiem dodając powoli kaszę z groszkiem. Wszystko starannie mieszamy aby się ze sobą połączyło, przekładamy wymieszane składniki na głęboki talerz dodając na wierzch rzodkiew, kiełki buraka (mogą być inne według upodobań) oraz jogurt naturalny.

Foto: Grzegorz Wcisło #grzegorzproject

Właściwości warzyw

Rzodkiew przyspiesza metabolizm, wspomaga pracę układu pokarmowego, w tym wątroby wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zapobiega anemii, wzmacnia włosy, paznokcie, pomaga w trądziku

Pomidory koktajlowe miąższ i skórka owoców to prawdziwa witaminowa bomba, pełna witaminy C, E, PP i K, makro- i mikroelementów, od żelaza, przez potas, miedź, wapń, aż po mangan i kobalt.

Groszek jest cennym źródłem witamin i minerałów. Zawiera sporo beta-karotenu, witaminy D, K oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego. Spośród pierwiastków na uwagę zasługują: magnez, potas, żelazo, fosfor, sód i miedź.

Kiełki buraka oprócz dużej ilości witamin A, C, B1, zawierają wiele cennych składników mineralnych, takich jak potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, mangan, oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ze względu na zawartość niezbędnego w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi kobaltu są niezwykle cenne przy leczeniu anemii.

Szczypiorek jest bardzo dobrym źródłem żelaza, miedzi, manganu oraz witamin A, C, K. Poza tym dostarcza witaminę B2, kwas foliowy, wapń, siarkę, sód, potas, fosfor, cynk, bor, molibden oraz ważną dla wzroku luteinę.