OrtoPes – holistyczne spojrzenie

https://ortopes.pl/#

Przedstawiamy naszego partnera firmę Orto-Pes, która zajmuje się wykonywaniem indywidualnych wkładek termoplastycznych, dbając tym samym o komfort i bezpieczeństwo stóp – również dla osób uprawiających sport. Wkładki są wykonywane pod kątem wymagań, preferencji, rodzaju aktywności. Specjalne profilowanie odwzorowuje wiernie podeszwową część stopy danej osoby, a ich warstwowa budowa oraz właściwości sprawiają, że w każdym obuwiu można czuć się pewnie i stabilnie. 

Zaletą wkładek oferowanych przez Orto-Pes jest także to, że ich przygotowywanie – począwszy od kompletnej diagnostyki, poprzez zaprojektowanie, aż po uzyskanie finalnego produktu – ma miejsce tylko i wyłącznie w siedzibie firmy na terenie Wrocławia (wkładki nie są zamawiane u podwykonawcy itp.). W oparciu o wiedzę, doświadczenie, kompleksowość, a także sprzęt wykorzystywany do badań problemów w obrębie stóp Orto-Pes gwarantuje szczegółowe badanie stanu i kondycji stóp.

Składa się ono z kilku etapów:
1. Wywiad i badanie palpacyjne wykonywane przez mgr fizjoterapii-technika ortopedę:
-czy istnieje problem ze stopami?
-od kiedy?
-czy jest jakieś zalecenie od lekarza?
-do jakiego rodzaju aktywności wykorzystywane mają być wkładki?
-jaka okolica jest szczególnie bolesna / podczas jakiego typu ruchu?
-czy kiedykolwiek były stosowane wkładki ortopedyczne / z jakim skutkiem?

2. Podoskop – badanie statyczne
Umożliwia wykonanie tradycyjnego badania statycznego stóp metodą odbicia lustrzanego każdy może z niego skorzystać – nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych czy wiekowych. Pozwala na właściwą ocenę kształtu, wysklepienia stopy oraz prawidłowości ustawienia stawów skokowych. Zaletą jest także łatwość obsługi i możliwość wykonania dokumentacji fotograficznej.

3. Plantograf – badanie dynamiczne
Służy do wykonania odbitek podeszwowej części stóp (tzw. plantogramów). Każdy może z niego skorzystać – nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych czy wiekowych

4. Mata tensometryczna – badanie statyczne i dynamiczne
To jedno z najnowocześniejszych urządzeń służących do szczegółowego badania stóp. W połączeniu z komputerem umożliwia dokładne obrazowanie procentowego rozkładu nacisku i obciążenia poszczególnych partii podeszwowej części stóp. Ogromną zaletą badania, podobnie jak w przypadku poprzednich metod, jest to, że każdy może z niego skorzystać – nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych czy wiekowych.
Wynik badania Pacjent otrzymuje w postaci wydruku, który nie tylko ułatwia precyzyjne zaprojektowanie indywidualnych wkładek do obuwia, ale może być także wykorzystany np. do opracowania zestawu ćwiczeń rehabilitacyjnych itp. Otrzymane odbitki pozwalają na ocenę miejsc podparcia i kształtu stóp.

Po wykonaniu pełnej diagnostyki i omówieniu wyników można przystąpić do wykonania indywidualnych wkładek termoplastycznych, począwszy od pobrania miary jedną z trzech metod: na poduszkach silikonowych lub metodą podciśnienia lub metodą wycisku w piance (praca na odlewie gipsowym – bardzo ważne w przypadku stóp wrażliwych)

Najbardziej uniwersalną, najczęściej wykorzystywaną metodą jest wykonanie wkładek na poduszkach silikonowych, które przebiega w 3 etapach:
-wybranie odpowiedniej bazy wkładki;
-korekta – podklejenie / podszlifowanie / docięcie itp.;
-rozgrzanie wkładek w celu uzyskania ich plastyczności;

Następnie ma miejsce dopasowanie wkładek:
-umieszczenie rozgrzanych wkładek pod stopami w celu utrwalenia kształtu​;
-dopasowanie wkładek do obuwia;

Czas wykonania gotowych wkładek indywidualnych, z których można od razu korzystać w większości przypadków z czasem niezbędnym na diagnostykę wynosi ok. 1,5 godziny.