CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY?

Na dobre wystartowały treningi przygotowujące naszych zawodników do sezonu 2017/2018. Cztery grupy zaawansowania, a tym samym ponad stu zawodników 8 października ruszyło na niedzielną sesję treningową inaugurując nowy okres przygotowawczy. W chwili obecnej pozostajemy cały czas w mezocyklu wprowadzającym więc jeśli chcesz dołączyć do grupy jest na to odpowiedni czas! Wystarczy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych grup (znajdziesz ją tutaj) oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy (tutaj).

Tak jak w naturze pojawia się pewna cykliczność tak i w naszych przygotowaniach do uzyskania odpowiedniej formy cykliczność i pewne etapy również są zachowane. Każda grupa treningowa prowadzona jest wg. Ściśle określonego planu w którym zauważyć można cykliczność, powtarzalność, etapowość i okresowość. Sporo teoretycznych pojeć pojawiło się na samym wstępie. Postaramy się przybliżyć niektóre zagadnienia teoretyczne, aby nasi zawodnicy oprócz wykonywania ciężkich treningów mieli odpowiedni poziom świadomości w jakim momencie przygotowań się znajdują i jakie cele towarzyszą poszczególnym etapom.

Skoncentrujmy się zatem na pierwszej części czyli okresie przygotowawczym w którym obecnie znajdują się wszystkie grupy treningowe. Na potrzeby funkcjonowania naszych planów treningowych układamy je na podstawie trzech okresów: przygotowawczego, startowego i przejściowego. Jak sama nazwa wskazuje okres przygotowawczy ma przygotować nas do okresu startowego. Jest to więc czas poświęcony na ciężkie treningi i dla wielu zawodników stanowi mimo sporych obciążeń najlepszy moment w ciągu roku. Starty są już wtedy naturalną konsekwencją ciężko przepracowanego okresu przygotowawczego. Okres przygotowawczy to pojęcie dosyć szerokie ponieważ w planach treningowych obejmuje od kilki do kilkunastu tygodni. Warto podzielić go więc na mniejsze części (mezocykle). I tak w chwili obecnej znajdujemy się w okresie przygotowawczym i mezocyklu wprowadzającym, którego celem jest adaptacja naszego organizmu do ciężkiego wysiłku. Dominują zatem spokojne formy dłuższych wybiegań, intensywność treningowa jest umiarkowana, a obciążenia treningowe z małych systematycznie wzrastają.

Od dobrze przepracowanego okresu przygotowawczego zależy sukces całego sezonu, który to uwidacznia się podczas startów głównych (zaplanowane starty dla poszczególnych grup znajdziesz „tutaj”). Odnosząc się do startów występują one również w okresie przygotowawczym, ale mają charakter sprawdzianów i startów kontrolnych, które to pokazują czy wykonywana praca treningowa zmierza w odpowiednim kierunku.

Dla biegaczy zbliża się ciężki czas związany z szybko zapadającym zmrokiem, niepogodą i trudnymi warunkami do biegania. Pamiętajmy jednak, że od dobrze przepracowanego okresu przygotowawczego zależy nasz końcowy sukces. Motywacją niech będą cele indywidualne, które muszą widnieć przed naszymi oczami oraz wiosna w której poczujemy formę i świetną energię.