Zwalcz COVID-19 z Nordic Walking

Aktywność fizyczna to doskonały środek zwiększający naszą odporność i poprawiający nasze zdrowie. Jedną z prostszych i najbardziej dostępnych form ruchu jest trening Nordic Walking. Pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawić nasz stan zdrowia tak ważny w czasie obecnie panującej pandemii.

Zaletą nordic walking (NW) jest praca nie tylko nóg, ale również tułowia, ramion i całej obręczy barkowej. Prawidłowo maszerując, uruchamiamy blisko 90 procent mięśni, a jeżeli podczas marszu rozmawiamy i uśmiechamy się, to nawet 95.

Prawidłowa technika i trening NW znakomicie modelują całe nogi (łydki, uda, pośladki), tułów i ramiona. Jednocześnie uprawianie nordic walking prowadzi do wysmuklenia, a nie rozbudowy mięśni.

Jest to bezpieczny sport dla wszystkich o niskim poziomie wydolności. Osoby starsze, maszerując z kijami, mają dodatkowe 2 punkty podparcia, co ułatwia utrzymanie równowagi. Odciążają też stawy kolanowe i biodrowe, które często sprawiają problemy osobom w tym wieku.

Jest to też polecana forma rehabilitacji, gdyż zwiększamy wykorzystywanie tlenu przez organizm oraz jego ukrwienie, a to sprzyja procesom leczenia.

Dla dzieci i młodych osób jest to świetna forma przygotowań do innych aktywności, takich jak narty czy bieg. Przeciwwskazań jest niewiele, głównie tylko zaawansowane stany chorobowe.

Nie polecam nauki na betonie lub asfalcie. Lepszy będzie park. Strój powinien być luźny, niekrępujący ruchów, najlepiej dres lub krótkie spodenki i koszulka. Buty koniecznie z płaską podeszwą, nie muszą być sportowe, ale na pewno nie sztywne na obcasie.

Nie daj się chorobie, dbaj o zdrowie poprzez regularny trening zdrowotny.